INSTRUKCJA KORZYSTANIA
Z KATALOGÓW ELEKTRONICZNYCH
rezerwowania i zamawiania książek oraz zarządzania kontem czytelnika w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie
I. Wyszukiwanie dokumentów w katalogach.
Przeglądanie katalogów elektronicznych w systemie SOWA / MARC 21 jest możliwe przez internet. Można sprawdzić, czy interesująca nas książka znajduje się w zbiorach Biblioteki i czy jest aktualnie dostępna.
Rozpoczynając wyszukiwanie należy z Menu wybrać katalog, z którego chcemy skorzystać.
Na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie dostępne są:
- katalog księgozbioru i książki mówionej (katalog centralny rejestrujący całość księgozbioru)
- Bibliografia Chorzowa
- kartoteka zagadnieniowa
- katalog broszur
W wyszukiwarce wybranego katalogu należy wskazać jedno z podstawowych kryteriów wyszukiwania , np. autor, tytuł, wydawca, tytuł serii. Pełna lista kryteriów wyszukiwania wyświetli się po kliknięciu myszką w jedno z wyżej wymienionych pól.
Wyszukiwanie dokumentów może się także odbywać poprzez słowo z wybranego indeksu. Indeksy są spisami terminów, tytułów, nazw własnych i innych elementów użytych w opisach dokumentów. Korzystanie z indeksów pozwala na pełniejsze uzyskanie informacji w zakresie poszukiwanych dokumentów. Do wyboru czytelnika są następujące indeksy: "tytuł ", "wydawca", "tytuł serii", "hasło przedmiotowe", "autor", "opis zawartości".
W trakcie takiego wyszukiwania użytkownik w pierwszej kolejności wybiera jeden z dostępnych indeksów. Wpisując w pole wyszukiwarki kryterium wyszukiwania - "hasło przedmiotowe" – należy sformułować główny temat, np. literatura polska, psychologia społeczna, itp. lub skorzystać z indeksu umieszczonego obok okna wyszukiwarki. Indeks daje możliwość doprecyzowania hasła (hasło z określnikami).
UWAGA:
Poszukując materiałów na temat określonej osoby należy wybrać jedno z dwóch kryteriów - "hasło przedmiotowe" lub "opis zawartości" - a następnie w okienku wyszukiwarki wpisać nazwisko i imię tej osoby w poniższy sposób: nazwisko przecinek odstęp (spacja) imię np. Wyspiański, Stanisław Przetacznik-Gierowska, Maria
Uwaga ta dotyczy wszystkich katalogów MBP w Chorzowie.
W celu zawężenia wyników wyszukiwania w katalogu zaleca się łączenie kilku kryteriów wyszukiwawczych jednym zapytaniem poprzez stosowanie tzw. operatorów logicznych – I, LUB, OPRÓCZ. Wielkość liter wprowadzanych do okien wyszukiwarki nie ma znaczenia.
Każdy opis książki zawiera informację , w której filii lub agendzie Miejskiej Biblioteki Publicznej książka si ę znajduje. W tym celu należy rozwinąć pole widok znajdują ce się w dolnym lewym rogu formularza i zaznaczyć opcję rozmieszczenie egzemplarza. Aby przejść do nowego wyszukiwania należy ponownie kliknąć w przycisk "wyszukiwanie".
II. Rezerwowanie i zamawianie książek oraz zarządzanie kontem czytelnika
- Konto Czytelnika - Każdy Czytelnik zarejestrowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chorzowie, posiadający kartę czytelnika, może w dowolnym momencie, po zalogowaniu się , sprawdzić stan swojego konta. Może również skorzystać z opcji rezerwowania i zamawiania książek.
- Czytelnik na swoje konto loguje się poprzez podanie swojego nazwiska i imienia, bądź poprzez numer karty czytelnika. Logowanie potwierdzone musi być hasłem, które uzyskuje się od bibliotekarza. Po pierwszym logowaniu można zmienić hasło dostępu do konta na swoje własne.
- Zarządzając swoim kontem można sprawdzić , jakie pozycje są wypożyczone oraz jaki jest termin ich zwrotu. Można również zobaczyć , jakie książki są zamówione i jak długa jest kolejka po dany egzemplarz, oraz które książki oczekuj ą na odbiór. Ponadto jest możliwość rezygnacji z rezerwacji i wycofania zamówienia.
- Rezerwacja i zamawianie.
REZERWACJA – odłożenie dowolnego, dostępnego w bibliotece egzemplarza książki. Chcąc zarezerwować dany egzemplarz należy obok opisu bibliograficznego książki wybrać link „ zarezerwuj egzemplarz ”. Czytelnik zobowiązany jest odebrać zarezerwowaną książkę w ciągu 3 dni roboczych. Po tym czasie rezerwacja będzie skasowana. W godzinach pracy biblioteki opcja rezerwacji jest zablokowana.
ZAMAWIANIE – odnosi się do książek aktualnie niedostępnych w bibliotece, np. wypożyczonych przez innego czytelnika. Czytelnik ustawia się w tzw. kolejce po książkę. Chcąc zamówić dany egzemplarz Czytelnik wybiera znajdujący si ę obok opisu bibliograficznego link „zamów wydanie”. O dostępności zamówionej książki Czytelnik zostanie powiadomiony automatycznie pocztą elektroniczną na podany wcześniej bibliotekarzowi adres e-mail. Po otrzymaniu informacji, że dany egzemplarz wrócił do biblioteki, Czytelnik zobowiązany jest odebrać go w ciągu 3 dni roboczych. Po tym czasie zamówienie będzie skasowane. Zamawiać książki można całodobowo. - W przypadku przetrzymywania książek lub niezapłacenia naliczonych kar pieniężnych, system blokuje opcje rezerwacji i zamawiania, podając komunikat „operacja nie może być zrealizowana”
- Nie przedłuża się terminu zwrotu książki w przypadku, gdy na wypożyczone pozycje oczekują kolejni Czytelnicy.