„KRÓTKA HISTORIA POWSTANIA BIBLIOTEKI”
Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie powstała – jak wiele innych polskich bibliotek publicznych – w 1945 r. Została powołana 15 września z inicjatywy Przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Zygmunta Walacińskiego. Początkowo zbiory biblioteki były niewielkie: składały się na nie książki z przejętych zaraz po wojnie niemieckich bibliotek i prywatnych księgozbiorów, a także 418 książek w języku polskim pozyskanych w wyniku zbiórki. Zbiórka ta była rezultatem apelu skierowanego do mieszkańców Chorzowa (a zwłaszcza do młodzieży szkolnej) przez ówczesnego inspektora szkolnego Władysława Lincę. Stopniowo, poprzez kolejne zbiórki wśród chorzowian i zakupy ze środków miasta, księgozbiór biblioteki powiększył się do ok. tysiąca woluminów.
W pierwszych powojennych latach biblioteka mieściła się w Miejskim Domu Kultury przy ul. Sienkiewicza 5 (obecnie nr 3), zajmując niewielki pokój z dwiema szafami bibliotecznymi. Od 1950 r. do dzisiaj główna siedziba biblioteki znajduje się przy ul. Sobieskiego 8.
Już pod koniec lat 40. zaczęła się rozwijać sieć biblioteczna – pierwsza filia powstała w 1948 r. w Maciejkowicach – umożliwiając korzystanie ze zbiorów biblioteki czytelnikom z wszystkich dzielnic miasta.
Na przestrzeni lat sieć bibliotek ewoluowała, jedne powstawały, inne likwidowano. Rok 1980 odznaczył się największą w historii instytucji ilością agend, ich liczba wówczas wynosiła 20. Z kolei w roku 2000 odnotowano największą ilość czytelników: 23.055, a w roku 1990 Biblioteka posiadała najwyższy stan księgozbioru: 342.294 woluminy.
Obecnie sieć Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie wraz z wypożyczalnią centralną tworzy 10 placówek oraz książkomat. Na koniec 2023 roku odnotowano 13.122 zarejestrowanych czytelników, a stan księgozbioru wynosił 218.533 woluminów.
Instytucja prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną, w szczególności skierowaną na upowszechnianie literatury i kultury czytelniczej. W zakresie realizacji zadań statutowych Biblioteka wzbogaca zbiory biblioteczne o nowości i wznowienia wydawnicze polskiego i światowego piśmiennictwa, rozszerza zasoby biblioteczne o zbiory specjalne, prowadzi usługi multimedialne, umożliwiające dostęp do e-katalogu i e-booków, organizuje spotkania autorskie, panele dyskusyjne, wystawy, przedstawienia teatralne, warsztaty, organizuje różnorodne przedsięwzięcia kulturalne i edukacyjne promujące historię i kulturę regionu.
Biblioteka prowadzi wypożyczalnie oraz czytelnię naukową. Oferta programowa kierowana jest dla szerokiego grona Czytelników z uwzględnieniem wszystkich grup wiekowych oraz zainteresowań. Szczególną uwagę jednak poświęca najmłodszym, organizując dla nich przeróżne formy zajęć popularyzujących czytelnictwo.
Księgozbiór wzbogacany jest o zbiory audiobooków, mang, komiksów oraz profesjonalnych gier planszowych, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Źródło:
Lapski A.: „75 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie (1945-2020)”.
W: „Zeszyty Chorzowskie” 2020, t. 20. Red. Kurek J., Mokrosz J., s. 75-93.