Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie

„KRÓTKA HISTORIA POWSTANIA BIBLIOTEKI”

Mieszkańcy Chorzowa w zdewastowanym długoletnią wojną kraju domagali się polskiego słowa pisanego. Z pomocą bibliotekarzom przyszedł inspektor szkolny, który zarządził wśród młodzieży szkolnej zbiórkę książek. Owocem penetracji domowych zakamarków, piwnic i strychów było pozyskanie niewielkiej liczby książek, często w stanie szczątkowym, podartych. Z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Zygmunta Walacińskiego w sierpniu 1945 powołano Miejską Bibliotekę Publiczną. Skierowany do społeczeństwa apel sprawił, że uzyskano fundusze, które pozwoliły na zakup kilkunastu tomów. W rezultacie w końcu 1945r. biblioteka posiadała 418 tomów i 250 zarejestrowanych czytelników.

W rzeczywistości czytelników było znacznie więcej, ponieważ jedną wypożyczoną książkę czytał nie tylko wypożyczający, ale także jego najbliżsi krewni i znajomi oraz sąsiedzi. Pierwszą biblioteką był maleńki, ciasny i ciemny pokoik przy ulicy Sienkiewicza, w którym znajdowały się dwie szafy z książkami. To był początek.

Z każdym rokiem powiększała się sieć biblioteczna i wzrastała liczba książek i czytelników. W 1955r. sieć biblioteczna obejmowała 7 filii, 2 czytelnie, 14.500 czytelników i 60.000 woluminów.

2018-01-25

Bajeczki z Dwójeczki

pt. "W karnawale robimy maski na bale" – zajęcia cykliczne, literacko - plastyczne dla dzieci w wieku 4 - 6 lat wraz z opiekunami. ( Na zajęcia obowiązują zapisy pod nr tel. 32 2419 933 lub osobiście w bibliotece. Liczba uczestników jest ograniczona do 12.)

2018-01-28

Agencja detektywistyczna Różowe Okulary zaprasza

- cykl zajęć literacko – plastycznych na podstawie książek Grzegorza Kasdepke o sympatycznym i nietuzinkowym detektywie Pozytywce. Zagadka pierwsza, w której poznajemy detektywa Pozytywkę - dla zorganizowanej grupy przedszkolaków.

2018-01-29

FILIA NR 2, ul.Ryszki 11

Ferie z Biblioteką pt. „Tydzień z Florką“

- zajęcia literacko – plastyczne w oparciu o książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel o Florce - dla dzieci w wieku 6 - 9 lat.

2018-01-31

FILIA NR 5, pl. Adama Mickiewicza 4

Ferie w Bibliotece pt. „Zimowy bałwanek podwórkowy”

– zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 8 -12 lat

2018-01-31

FILIA NR 5, pl. Adama Mickiewicza 4

„Zimowy bałwanek podwórkowy”

zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 8 do 12 lat.

2018-02-05

FILIA NR 19, ul. Kilińskiego 2

Ferie w Bibliotece: Tydzień pt. "Olimpiada zimowa"

"- zajęcia dla dzieci w wieku 6 do 11 lat. Przewidywana liczba uczestników 16. Zapisy przyjmowane będą od 08.01.2018 r. w Bibliotece.

zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.