Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie

„KRÓTKA HISTORIA POWSTANIA BIBLIOTEKI”

Mieszkańcy Chorzowa w zdewastowanym długoletnią wojną kraju domagali się polskiego słowa pisanego. Z pomocą bibliotekarzom przyszedł inspektor szkolny, który zarządził wśród młodzieży szkolnej zbiórkę książek. Owocem penetracji domowych zakamarków, piwnic i strychów było pozyskanie niewielkiej liczby książek, często w stanie szczątkowym, podartych. Z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Zygmunta Walacińskiego w sierpniu 1945 powołano Miejską Bibliotekę Publiczną. Skierowany do społeczeństwa apel sprawił, że uzyskano fundusze, które pozwoliły na zakup kilkunastu tomów. W rezultacie w końcu 1945r. biblioteka posiadała 418 tomów i 250 zarejestrowanych czytelników.

W rzeczywistości czytelników było znacznie więcej, ponieważ jedną wypożyczoną książkę czytał nie tylko wypożyczający, ale także jego najbliżsi krewni i znajomi oraz sąsiedzi. Pierwszą biblioteką był maleńki, ciasny i ciemny pokoik przy ulicy Sienkiewicza, w którym znajdowały się dwie szafy z książkami. To był początek.

Z każdym rokiem powiększała się sieć biblioteczna i wzrastała liczba książek i czytelników. W 1955r. sieć biblioteczna obejmowała 7 filii, 2 czytelnie, 14.500 czytelników i 60.000 woluminów.

2020-02-27

FILIA NR 18, ul. Gwarecka 2

Uprzejmie informujemy, że Filia nr 18 przy ul. Gwareckiej 4 w dniu 27.02.br. będzie zamknieta.

2020-03-02

FILIA NR 14, ul. Opolska 4

Uprzejmie informujemy, że Filia Nr 14 przy ul.Opolskiej 4 w dniu 2.03.br. będzie zamknięta.

2020-03-03

FILIA NR 9, ul. Bolesława Prusa 7

"Filipek znajduje przyjaciół" Wandy Chotomskiej - zajęcia czytelnicze

2020-03-12

FILIA NR 19, ul. Kilińskiego 2

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki – przedmiotem spotkania jest dyskusja nad książką pt. "Wyjście z Egiptu" Andre Acimana

2020-03-17

FILIA NR 19, ul. Kilińskiego 2

Chorzowskie Klachy i Klachule

"Chorzowskie Klachy i Klachule" – cykliczne spotkania w Bibliotece dla miłośniczek i miłośników tradycji, obyczajów i gwary śląskiej.

2020-03-17

FILIA NR 18, ul. Gwarecka 2

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki – przedmiotem spotkania jest dyskusja nad książką pt. "Żona złotnika" Sophii Tobin