Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie

„KRÓTKA HISTORIA POWSTANIA BIBLIOTEKI”

Mieszkańcy Chorzowa w zdewastowanym długoletnią wojną kraju domagali się polskiego słowa pisanego. Z pomocą bibliotekarzom przyszedł inspektor szkolny, który zarządził wśród młodzieży szkolnej zbiórkę książek. Owocem penetracji domowych zakamarków, piwnic i strychów było pozyskanie niewielkiej liczby książek, często w stanie szczątkowym, podartych. Z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Zygmunta Walacińskiego w sierpniu 1945 powołano Miejską Bibliotekę Publiczną. Skierowany do społeczeństwa apel sprawił, że uzyskano fundusze, które pozwoliły na zakup kilkunastu tomów. W rezultacie w końcu 1945r. biblioteka posiadała 418 tomów i 250 zarejestrowanych czytelników.

W rzeczywistości czytelników było znacznie więcej, ponieważ jedną wypożyczoną książkę czytał nie tylko wypożyczający, ale także jego najbliżsi krewni i znajomi oraz sąsiedzi. Pierwszą biblioteką był maleńki, ciasny i ciemny pokoik przy ulicy Sienkiewicza, w którym znajdowały się dwie szafy z książkami. To był początek.

Z każdym rokiem powiększała się sieć biblioteczna i wzrastała liczba książek i czytelników. W 1955r. sieć biblioteczna obejmowała 7 filii, 2 czytelnie, 14.500 czytelników i 60.000 woluminów.

2019-10-15

FILIA NR 19, ul. Kilińskiego 2

Chorzowskie klachy i klachule

"Chorzowskie klachy i klachule" – cykliczne spotkania w Bibliotece dla miłośniczek i miłośników tradycji, obyczajów i gwary śląskiej.

2019-10-16

FILIA NR 3, ul. Jana Kasprowicza 2

Uprzejmie informujemy, że filia nr 3 przy ul.Kasprowicza 2 w dniu 16.10.br. tj. środa będzie zamknięta.

2019-10-17

FILIA NR 14, ul. Opolska 4

Informacja

Uprzejmie informujemy, że filia nr 14 przy ul.Opolskiej 4 w dniu 17.10.br. tj. czwartek będzie zamknięta.

2019-10-18

FILIA NR 2, ul.Ryszki 11

Zamknięcie filii

Uprzejmie informujemy Czytelników, że w dniach od 11 do 18 października br. filia nr 2 mieszcząca się przy ul.Ryszki 11a będzie nieczynna z powodu prac remontowych po zalaniu.

2019-10-22

FILIA NR 18, ul. Gwarecka 2

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki – przedmiotem spotkania jest dyskusja nad książką Rana Dasgupta pt. " Delhi. Stolica ze złota i snu."

2019-10-25

FILIA NR 18, ul. Gwarecka 2

Zapraszamy

"Jak pokochać osiem nóżek?" - zajęcia literacko-plastyczne na podstawie serii książek Diany Amft pt. "Pajączek Kędziorek".

zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.