Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie

„KRÓTKA HISTORIA POWSTANIA BIBLIOTEKI”

Mieszkańcy Chorzowa w zdewastowanym długoletnią wojną kraju domagali się polskiego słowa pisanego. Z pomocą bibliotekarzom przyszedł inspektor szkolny, który zarządził wśród młodzieży szkolnej zbiórkę książek. Owocem penetracji domowych zakamarków, piwnic i strychów było pozyskanie niewielkiej liczby książek, często w stanie szczątkowym, podartych. Z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Zygmunta Walacińskiego w sierpniu 1945 powołano Miejską Bibliotekę Publiczną. Skierowany do społeczeństwa apel sprawił, że uzyskano fundusze, które pozwoliły na zakup kilkunastu tomów. W rezultacie w końcu 1945r. biblioteka posiadała 418 tomów i 250 zarejestrowanych czytelników.

W rzeczywistości czytelników było znacznie więcej, ponieważ jedną wypożyczoną książkę czytał nie tylko wypożyczający, ale także jego najbliżsi krewni i znajomi oraz sąsiedzi. Pierwszą biblioteką był maleńki, ciasny i ciemny pokoik przy ulicy Sienkiewicza, w którym znajdowały się dwie szafy z książkami. To był początek.

Z każdym rokiem powiększała się sieć biblioteczna i wzrastała liczba książek i czytelników. W 1955r. sieć biblioteczna obejmowała 7 filii, 2 czytelnie, 14.500 czytelników i 60.000 woluminów.

2018-09-28

FILIA NR 18, ul. Gwarecka 2

Zajęcia literacko-plastyczne

"Nie taki wilk straszny jak go malują" – zajęcia literacko – plastyczne dla dzieci na podstawie cyklu książek Orianne Lallemand "Przygody wilka".

2018-09-30

CENTRALNA WYPOŻYCZALNIA, ul. J.Sobieskiego 8

OGŁOSZENIE

Uprzejmie informujemy, że w okresie od 1 lipca do 30 września br. w SOBOTY Biblioteka przy ul.J.Sobieskiego 8 będzie nieczynna.

2018-10-08

CENTRALNA WYPOŻYCZALNIA, ul. J.Sobieskiego 8

WOLNOŚĆ CZYTANIA 2018

2018-10-11

FILIA NR 19, ul. Kilińskiego 2

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki – przedmiotem spotkania jest dyskusja nad książką Małgorzaty Czyńskiej pt. "Dom polski. Meblościanka z pikasami."

2018-10-15

FILIA NR 5, pl. Adama Mickiewicza 4

Islandia – kraj lodu i ognia

"Islandia – kraj lodu i ognia" – pogadanka dla zorganizowanej grupy młodzieży w wieku od lat 10 do 15 lat.

2018-10-15

FILIA NR 2, ul.Ryszki 11

Remont Filii nr 2 od 11.06. do 15.10.2018 r.

Uprzejmie informujemy, że od 11.06. - 15.10.2018 r. Filia nr 2 MBP będzie nieczynna w związku z przebudową i remontem pomieszczeń. Inwestycja realizowana jest w ramach Budżetu Obywatelskiego. W okresie zamknięcia Czytelnicy Filii nr 2 mogą korzystać z usług pozostałych placówek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie.

zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.