Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie

„KRÓTKA HISTORIA POWSTANIA BIBLIOTEKI”

Mieszkańcy Chorzowa w zdewastowanym długoletnią wojną kraju domagali się polskiego słowa pisanego. Z pomocą bibliotekarzom przyszedł inspektor szkolny, który zarządził wśród młodzieży szkolnej zbiórkę książek. Owocem penetracji domowych zakamarków, piwnic i strychów było pozyskanie niewielkiej liczby książek, często w stanie szczątkowym, podartych. Z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Zygmunta Walacińskiego w sierpniu 1945 powołano Miejską Bibliotekę Publiczną. Skierowany do społeczeństwa apel sprawił, że uzyskano fundusze, które pozwoliły na zakup kilkunastu tomów. W rezultacie w końcu 1945r. biblioteka posiadała 418 tomów i 250 zarejestrowanych czytelników.

W rzeczywistości czytelników było znacznie więcej, ponieważ jedną wypożyczoną książkę czytał nie tylko wypożyczający, ale także jego najbliżsi krewni i znajomi oraz sąsiedzi. Pierwszą biblioteką był maleńki, ciasny i ciemny pokoik przy ulicy Sienkiewicza, w którym znajdowały się dwie szafy z książkami. To był początek.

Z każdym rokiem powiększała się sieć biblioteczna i wzrastała liczba książek i czytelników. W 1955r. sieć biblioteczna obejmowała 7 filii, 2 czytelnie, 14.500 czytelników i 60.000 woluminów.

2019-08-30

FILIA NR 19, ul. Kilińskiego 2

WAKACJE W BIBLIOTECE

WAKACJE W BIBLIOTECE pt. "Wakacje z Tomkiem Wilmowskim". Jeśli masz 6 do 11 lat i żądny jesteś niesamowitych przygód bohaterów cyklu książek Alfreda Szklarskiego : Tomka Wilmowskiego, Pana Smugi i Bosmana Nowickiego – weź udział w letnich zajęciach w bibliotece.

Zapisy od dnia 9.07. 2019 r. pod nr tel. 32/348 18 68 lub osobiście.

Liczba miejsc ograniczona.

2019-08-31

CENTRALNA WYPOŻYCZALNIA, ul. J.Sobieskiego 8

Informacja !

Uprzejmie informujemy, że w lipcu i sierpniu br. w soboty Biblioteka będzie zamknięta.

2019-09-13

FILIA NR 18, ul. Gwarecka 2

Zapraszamy

"Pieski świat naszych czworonożnych przyjaciół" – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci z popularnymi psimi bohaterami literackimi w tle.

2019-09-17

FILIA NR 5, pl. Adama Mickiewicza 4

"Z wizytą w bibliotece – pasowanie na czytelnika" – dla pierwszoklasistów.

2019-09-17

FILIA NR 18, ul. Gwarecka 2

Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki – przedmiotem spotkania jest dyskusja nad książką pt. "Prawie siostry" Joshilyn Jackson.

2019-09-19

FILIA NR 2, ul.Ryszki 11

Bajeczki z Dwójeczki

Bajeczki z Dwójeczki pt. "Czerwony, zielony, brązowy i żółty – kolory jesieni z Elmerem" - zajęcia literackie dla dzieci na podstawie cyklu książek Davida McKee. Zajęcia dla dzieci w wieku 4 - 6 lat z rodzicami lub opiekunami.

Na zajęcia obowiązują zapisy pod nr tel. 32 2419 933 lub osobiście w bibliotece .

Liczba miejsc ograniczona.

zgodnie z ustawieniami