Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie

„KRÓTKA HISTORIA POWSTANIA BIBLIOTEKI”

Mieszkańcy Chorzowa w zdewastowanym długoletnią wojną kraju domagali się polskiego słowa pisanego. Z pomocą bibliotekarzom przyszedł inspektor szkolny, który zarządził wśród młodzieży szkolnej zbiórkę książek. Owocem penetracji domowych zakamarków, piwnic i strychów było pozyskanie niewielkiej liczby książek, często w stanie szczątkowym, podartych. Z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Zygmunta Walacińskiego w sierpniu 1945 powołano Miejską Bibliotekę Publiczną. Skierowany do społeczeństwa apel sprawił, że uzyskano fundusze, które pozwoliły na zakup kilkunastu tomów. W rezultacie w końcu 1945r. biblioteka posiadała 418 tomów i 250 zarejestrowanych czytelników.

W rzeczywistości czytelników było znacznie więcej, ponieważ jedną wypożyczoną książkę czytał nie tylko wypożyczający, ale także jego najbliżsi krewni i znajomi oraz sąsiedzi. Pierwszą biblioteką był maleńki, ciasny i ciemny pokoik przy ulicy Sienkiewicza, w którym znajdowały się dwie szafy z książkami. To był początek.

Z każdym rokiem powiększała się sieć biblioteczna i wzrastała liczba książek i czytelników. W 1955r. sieć biblioteczna obejmowała 7 filii, 2 czytelnie, 14.500 czytelników i 60.000 woluminów.

2018-10-23

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki – przedmiotem spotkania jest dyskusja nad książką Nino Harataschwili pt. "Ósme życie".

2018-11-08

FILIA NR 19, ul. Kilińskiego 2

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki – przedmiotem spotkania jest dyskusja nad książką Diaz Canales pt. "Blacksad. Pośród cieni".

2018-11-20

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki – przedmiotem spotkania jest dyskusja nad książką Małgorzaty Czyńskiej pt. "Dom polski. Meblościanka z pikasami."

2018-11-20

FILIA NR 19, ul. Kilińskiego 2

Chorzowskie klachy i klachule

"Chorzowskie klachy i klachule" – cykliczne spotkania w Bibliotece dla miłośniczek i miłośników tradycji, obyczajów i gwary śląskiej.

2018-11-23

Miś Uszatek i przyjaciół wielu

"Miś Uszatek i przyjaciół wielu" – świętujemy Światowy Dzień Misia. Zajęcia literacko - plastyczne dla dzieci w wieku 4 – 7 lat.

2018-11-29

FILIA NR 5, pl. Adama Mickiewicza 4

Wróżby Andrzejkowe

"Wróżby Andrzejkowe" – popołudnie wróżb andrzejkowych w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.

zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.