Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie

„KRÓTKA HISTORIA POWSTANIA BIBLIOTEKI”

Mieszkańcy Chorzowa w zdewastowanym długoletnią wojną kraju domagali się polskiego słowa pisanego. Z pomocą bibliotekarzom przyszedł inspektor szkolny, który zarządził wśród młodzieży szkolnej zbiórkę książek. Owocem penetracji domowych zakamarków, piwnic i strychów było pozyskanie niewielkiej liczby książek, często w stanie szczątkowym, podartych. Z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Zygmunta Walacińskiego w sierpniu 1945 powołano Miejską Bibliotekę Publiczną. Skierowany do społeczeństwa apel sprawił, że uzyskano fundusze, które pozwoliły na zakup kilkunastu tomów. W rezultacie w końcu 1945r. biblioteka posiadała 418 tomów i 250 zarejestrowanych czytelników.

W rzeczywistości czytelników było znacznie więcej, ponieważ jedną wypożyczoną książkę czytał nie tylko wypożyczający, ale także jego najbliżsi krewni i znajomi oraz sąsiedzi. Pierwszą biblioteką był maleńki, ciasny i ciemny pokoik przy ulicy Sienkiewicza, w którym znajdowały się dwie szafy z książkami. To był początek.

Z każdym rokiem powiększała się sieć biblioteczna i wzrastała liczba książek i czytelników. W 1955r. sieć biblioteczna obejmowała 7 filii, 2 czytelnie, 14.500 czytelników i 60.000 woluminów.

2020-12-31

CENTRALNA WYPOŻYCZALNIA, ul. J.Sobieskiego 8; FILIA NR 2, ul.Ryszki 11; FILIA NR 3, ul. Jana Kasprowicza 2; FILIA NR 4, pl. Ludwika Waryńskiego 4; FILIA NR 5, pl. Adama Mickiewicza 4; FILIA NR 6, ul. Wita Hankego 6; FILIA NR 9, ul. Bolesława Prusa 7; FILIA NR 14, ul. Opolska 4; FILIA NR 18, ul. Gwarecka 2; FILIA NR 19, ul. Kilińskiego 2

Wolny dostęp do półek

2021-10-30

Informacja

Przypominamy, że z początkiem każdego miesiąca można zgłaszać się po odbiór kodu do serwisu Legimi.

Do uzyskania dostępu wystarczy imię i nazwisko oraz ostatnie 6 cyfr kodu z aktualnej Karty Czytelnika, które należy przesłać na adres mailowy ebook@biblioteka.chorzow.pl

ZAPRASZAMY !

Na stronie internetowej
czyli małe pliki umożliwiające
prawidłowe wyświetlanie treści
oraz analizy ruchu na stronie.

Wyrażasz zgodę?

TAK