Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie

„KRÓTKA HISTORIA POWSTANIA BIBLIOTEKI”

Mieszkańcy Chorzowa w zdewastowanym długoletnią wojną kraju domagali się polskiego słowa pisanego. Z pomocą bibliotekarzom przyszedł inspektor szkolny, który zarządził wśród młodzieży szkolnej zbiórkę książek. Owocem penetracji domowych zakamarków, piwnic i strychów było pozyskanie niewielkiej liczby książek, często w stanie szczątkowym, podartych. Z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Zygmunta Walacińskiego w sierpniu 1945 powołano Miejską Bibliotekę Publiczną. Skierowany do społeczeństwa apel sprawił, że uzyskano fundusze, które pozwoliły na zakup kilkunastu tomów. W rezultacie w końcu 1945r. biblioteka posiadała 418 tomów i 250 zarejestrowanych czytelników.

W rzeczywistości czytelników było znacznie więcej, ponieważ jedną wypożyczoną książkę czytał nie tylko wypożyczający, ale także jego najbliżsi krewni i znajomi oraz sąsiedzi. Pierwszą biblioteką był maleńki, ciasny i ciemny pokoik przy ulicy Sienkiewicza, w którym znajdowały się dwie szafy z książkami. To był początek.

Z każdym rokiem powiększała się sieć biblioteczna i wzrastała liczba książek i czytelników. W 1955r. sieć biblioteczna obejmowała 7 filii, 2 czytelnie, 14.500 czytelników i 60.000 woluminów.

2019-02-18

FILIA NR 19, ul. Kilińskiego 2

FERIE W BIBLIOTECE

Ferie w Bibliotece – " Tydzień w świecie komiksów „ - zajęcia dla dzieci w wieku 7 do 12 lat. Przewidywana liczba uczestników 16. Zapisy przyjmowane będą od 28.01. 2019 r.

2019-02-19

FILIA NR 18, ul. Gwarecka 2

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki – przedmiotem spotkania jest dyskusja nad książką Jamesa Rebanksa  pt. „ Życie pasterza: opowieść z Krainy Jezior ”.

2019-02-22

FILIA NR 2, ul.Ryszki 11

BAJECZKI Z DWÓJECZKI

"Walentynki z Buntalkami " – zajęcia w oparciu o książkę Agnieszki Stelmaszyk pt. "Buntalki". Spotkanie z cyklu BAJECZKI Z DWÓJECZKI dla dzieci w wieku 4 do 6 lat wraz z rodzicami i opiekunami. Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych (17.00-18.00). Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy. Przewiduje się limit 12 dzieci.

2019-02-22

FILIA NR 18, ul. Gwarecka 2

ZAPRASZAMY

„ Zabawne przygody kota Cukierka ” - zajęcia literacko-plastyczne na podstawie cyklu książek dla dzieci Waldemara Cichonia pt. "Kot Cukierek".

2019-02-24

CENTRALNA WYPOŻYCZALNIA, ul. J.Sobieskiego 8

Plakat Tygodnia Bibliotek 2019

Zapraszamy do udziału w konkursie na plakat Tygodnia Bibliotek 2019. Tegoroczne hasło brzmi "#biblioteka". Termin składania projektów mija 24 lutego br. Osoby zainteresowane udziałem zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem Konkursu, szczegóły znajdują się na portalu SBP

2019-02-26

FILIA NR 19, ul. Kilińskiego 2

Chorzowskie klachy i klachule

"Chorzowskie klachy i klachule" – cykliczne spotkania w Bibliotece dla miłośniczek i miłośników tradycji, obyczajów i gwary śląskiej.

zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.