Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie

„KRÓTKA HISTORIA POWSTANIA BIBLIOTEKI”

Mieszkańcy Chorzowa w zdewastowanym długoletnią wojną kraju domagali się polskiego słowa pisanego. Z pomocą bibliotekarzom przyszedł inspektor szkolny, który zarządził wśród młodzieży szkolnej zbiórkę książek. Owocem penetracji domowych zakamarków, piwnic i strychów było pozyskanie niewielkiej liczby książek, często w stanie szczątkowym, podartych. Z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Zygmunta Walacińskiego w sierpniu 1945 powołano Miejską Bibliotekę Publiczną. Skierowany do społeczeństwa apel sprawił, że uzyskano fundusze, które pozwoliły na zakup kilkunastu tomów. W rezultacie w końcu 1945r. biblioteka posiadała 418 tomów i 250 zarejestrowanych czytelników.

W rzeczywistości czytelników było znacznie więcej, ponieważ jedną wypożyczoną książkę czytał nie tylko wypożyczający, ale także jego najbliżsi krewni i znajomi oraz sąsiedzi. Pierwszą biblioteką był maleńki, ciasny i ciemny pokoik przy ulicy Sienkiewicza, w którym znajdowały się dwie szafy z książkami. To był początek.

Z każdym rokiem powiększała się sieć biblioteczna i wzrastała liczba książek i czytelników. W 1955r. sieć biblioteczna obejmowała 7 filii, 2 czytelnie, 14.500 czytelników i 60.000 woluminów.

2020-05-31

Zamknięcie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie

Na podstawie decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego informujemy, że wszystkie agendy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie będą zamknięte dla czytelników od dnia 12 marca 2020 roku do odwołania.

Działania te mają na celu ograniczenie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2.

W tym czasie zamówienia i rezerwacje składane przez katalog on-line nie będą realizowane.

Nie będą przyjmowane również zwoty książek.

Uprzejmie informujemy naszych czytelników, że w czasie zamknięcia wszystkich agend Miejskiej Biblioteki Publicznej w związku z decyzją MKIDN o ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 tj. od 12 marca do odwołania NIE będą naliczane kary regulaminowe tytułem nieterminowego zwrotu książek.

Prosimy również o ignorowanie komunikatów naszego systemu bibliotecznego, wysyłanych drogą mailową, przypominających o upływającym terminie zwrotu książek. Komunikat jest wysyłany z systemu automatycznie.

Telefon kontaktowy 517248805

zgodnie z ustawieniami