Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie

„KRÓTKA HISTORIA POWSTANIA BIBLIOTEKI”

Mieszkańcy Chorzowa w zdewastowanym długoletnią wojną kraju domagali się polskiego słowa pisanego. Z pomocą bibliotekarzom przyszedł inspektor szkolny, który zarządził wśród młodzieży szkolnej zbiórkę książek. Owocem penetracji domowych zakamarków, piwnic i strychów było pozyskanie niewielkiej liczby książek, często w stanie szczątkowym, podartych. Z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Zygmunta Walacińskiego w sierpniu 1945 powołano Miejską Bibliotekę Publiczną. Skierowany do społeczeństwa apel sprawił, że uzyskano fundusze, które pozwoliły na zakup kilkunastu tomów. W rezultacie w końcu 1945r. biblioteka posiadała 418 tomów i 250 zarejestrowanych czytelników.

W rzeczywistości czytelników było znacznie więcej, ponieważ jedną wypożyczoną książkę czytał nie tylko wypożyczający, ale także jego najbliżsi krewni i znajomi oraz sąsiedzi. Pierwszą biblioteką był maleńki, ciasny i ciemny pokoik przy ulicy Sienkiewicza, w którym znajdowały się dwie szafy z książkami. To był początek.

Z każdym rokiem powiększała się sieć biblioteczna i wzrastała liczba książek i czytelników. W 1955r. sieć biblioteczna obejmowała 7 filii, 2 czytelnie, 14.500 czytelników i 60.000 woluminów.

2018-05-24

"Trzeszczyki łamiące języki"

Zajęcia literackie dla dzieci w oparciu o książkę Agnieszki Frączek pt. "Trzeszczyki, czyli trzeszczące wierszyki".

2018-06-07

FILIA NR 1, ul. Główna 21

"Mały Mistrz Głośnego Czytania, czyli z dykcją za pan brat"

"Mały Mistrz Głośnego Czytania, czyli z dykcją za pan brat" – zajęcia czytelnicze dla dzieci.

2018-06-12

FILIA NR 18, ul. Gwarecka 2

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki – przedmiotem spotkania jest dyskusja nad książką Renaty Kosin "Bluszcz prowincjonalny".

2018-06-12

FILIA NR 1, ul. Główna 21

"Ciekawostki ze świata przyrody"

"Ciekawostki ze świata przyrody" – cykliczne zajęcia dla dzieci w wieku 6 do 10 lat.

2018-06-14

FILIA NR 19, ul. Kilińskiego 2

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki – przedmiotem spotkania jest dyskusja nad książką Nathana Hilla "Niksy".

2018-06-14

FILIA NR 2, ul.Ryszki 11

Bajeczki z Dwójeczki pt. "O wilku, który podróżował po świecie"

Bajeczki z Dwójeczki pt. "O wilku, który podróżował po świecie" - zajęcia literackie dla dzieci na podstawie książki Orianne Lallemand o tym samym tytule. Podróże, przygoda i poznawanie niezwykłych miejsc w towarzystwie bohatera książki. Zajęcia dla dzieci w wieku 4 - 7 lat z rodzicami lub opiekunami. Na zajęcia obowiązują zapisy pod nr tel. 32 2419 933 lub osobiście w bibliotece .

zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.